Sütés főzés kókuszolajjal

Süssön, főzzön kókuszolajjal

Kokusz zsir

A Magyar Cukorbetegek Szövetségének közleménye szerint nyugodtan fogyaszthatják cukorbetegek is, mivel az inzulin jelenléte nélkül is képes táplálni a sejteket.

A kókuszolaj 92%-ban telített zsírsavakból áll, amelyek nagy része közepes láncú triglicerd. Utóbbi adja jellegzetességét; a közepes láncú trigliceridek ugyanis nem gátolják a tápanyagok szervezetbe való beépülését.

A kókuszolaj ellenálló az oxidációval szemben, továbbá hőstabil, azaz nem indulnak el az olyan káros oxidációs folyamatok, mint a sejtburjánzás. Füstpontja népszerű főzőolajok közül a legmagasabb.

A kókuszolaj konyhai felhasználásánál meg kell említeni azt is, hogy míg az egyéb növényi olajak többszöri felhasználása az olaj minőségének romlása miatt nem ajánlott, addig a kókuszolaj magas hőstabilitása - az ételmaradékok alapos kiszűrése után - újra felhasználható.

Sütéshez, főzéshez használható önmagában is, ám legfinomabb hatást akkor érjük el, hogyha olívaolajjal vegyítjük úgy, hogy a keverék 30-50%-a legyen kókuszolaj; a hőfokot pedig érdemes 175 C° alatt tartani.

A kókuszolaj olvadáspontja 24-25 C° között van, ezért például önmagában salátákra öntetként ne használjuk, mivel a hűtött zöldségektől azonnal megdermed.

Hasznos tanácsok a kókuszolajjal való főzéshez

Kókuszolaj terápia

  • A szilárd kókuszolajat ne kaszaboljuk, vagdossuk össze-vissza, olvasszuk fel és tegyük jégkocka tartóba. Hűtsük addig, míg meg nem szilárdul. Szedjük ki a kis kókuszolaj kockákat a tartóból és tegyük egy légmentesen zárható edénybe. Amíg a konyhában a hőmérséklet nem túl magas, a kókuszolaj nem fog felolvadni, de tarthatjuk akár a hűtőben is. A kókuszolaj kockákat egyszerűen használhatjuk, amikor szükségünk van rá a főzés során.
  • Ha a recepthez fel kell olvasztani a kókuszolajat, rakjuk bele egy serpenyőbe, és tegyük azt kis láng fölé. A kókuszolaj ugyanis hamar, már 25 fokon felolvad.
  • A szilárd kókuszolajat rendszeres használat esetén célszerű a tűzhely környékén tartani, hiszen ilyenkor a hő miatt folyékony állagú lesz, és így azonnal felhasználható sütéshez, főzéshez.
  • A kókuszolaj a konyhában, de még a fürdőben is jól eláll, nem igényel extrém feltételeket.
  • A kókuszolajat használhatjuk nyugodtan a vaj és a legtöbb (ha nem az összes) olaj helyett a sütésnél. Azonban ne felejtsük el, hogy a kókuszolaj megszilárdul, amint hideg összetevőkkel érintkezik, mint a tojás vagy a tej, ezért a legjobb minden hozzávalót szoba hőmérsékleten tartani, mielőtt összekevernénk őket kókuszolajjal.
  • A szűz kókuszolaj az egyik legjobb a konyhában!  

    6 konyhai módszer a kókuszolaj használatához

    • Sütésnél a szilárd zsiradékok helyettesítéséhez

      Hogyha a sütemény receptje szilárd vajat ír, szilárd kókuszolajat használunk; ha olvasztott vajra vagy zsiradékra van szükség, folyékonyabb formáját használjuk

    • Pattogatott kukorica tetejére

      Egészséges csemege, amivel leküzdhetjük a sóvárgást a kekszek és a chipsek iránt. Finom és egészséges ropogtatni valót készíthetünk, ha a pattogatott kukorica tetejét egy kevés kókuszolajjal locsoljuk meg. A kókuszolaj kihozza a kukorica édeskés ízét, krémessé is teszi azt, anélkül hogy vajat tennénk a tetejére.

    • A vaj helyettesítője Ha nincs kéznél vaj vagy egyszerűen nem szeretnénk rákenni a kenyérre, felhasználni a tojást a sütéshez, nyugodtan használjunk helyettük kókuszolajat. Egyedül a következőre ügyeljünk: A kókuszolajból – a markáns összetevők miatt – 25%-al kevesebbet használjunk mint a vajból.
    • Ételek párolása kókuszolajjal

      Zöldségeket is bátran párolhatunk növényi olajok helyett kókuszolajon.

    • Locsoljuk meg nyugodtan ételeinket

      Egy frissen sütött csirkemell pirosra varázsolásához tökéletes a kókuszolaj. Zöldségeket is nyugodtan meglocsolhatunk vele, egyedül arra kell figyelni, hogy hideggel ne érintkezzen a kókuszolaj, hiszen azt ahogy már említettük, olyankor megdermed.

    • Feldobni a salátákat

      A kókuszolajat a legegyszerűbben és legnagyszerűbben saláták készítéséhez használhatjuk, különleges önteteket készíthetünk vele, gyorsan és egyszerűen.

      A kókuszolaj füstpontja a főzőolajok közül a legmagasabb. A füstpont az a hőmérséklet, ahol elindulnak a káros oxidációs folyamatok az olajokban. Hőkezelés hatására közismert, hogy különböző bomlástermékek keletkeznek, olyanok mint az ún. transz-zsírok, amelyekről elég csak annyit megemlíteni, hogy nagy mennyiség bevitelekor jelentősen hozzájárulnak a szervezet koleszterin szint csökkentéséhez, illetve az artériák elzáródásához.

      A kókuszolaj Celsius-fokban mért értéke ugyan megegyezik a vajéval, ám fontos tudni, hogy minél finomítottabb eljárással készül a kókuszolaj, annál magasabb lesz a mutató, amely végül akár a 200 Celsiust is meghaladhatja.

       

      virgin_coconut_oil_hu_big.png

    Válaszd a legjobb minőségű kókuszolajat!

     DXN Bio Szűz Kókuszolaj

     Közvetlenül a friss BIO gazdálkodásból származó érett kókuszdiókból hidegen sajtolt eljárással kinyert BIO szűz kókuszolaj.

     Összetevők: 100% BIO szűz kókuszolaj

    Rendeld meg itt, és holnap már az asztalodon lehet!